Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Keresztes László Lóránt, a pártelnöke szerint a témát a kormánypártok eddig hatalomtechnikai eszközként használták, az európai politikai elit pedig nem akart szembenézni a problémával.
Az LMP morális kötelezettségnek tartja a szembenézést az állambiztonsági múlttal, ezért tablón állítaná ki azokat az országgyűlési képviselőket, akik leszavazzák az aktanyilvánosságot célzó, csütörtökön tizennyolcadik alkalommal benyújtott javaslatukat.
Keresztes László Lóránt, az ellenzéki párt társelnöke a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja alkalmából tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: az ügynökakták nyilvánossá tételének elmaradásában mindenki cinkos, akinek kormánytöbbség birtokában lehetősége lett volna megoldani a feladatot. Kijelentette: a Fidesz-KDNP az LMP erről szóló javaslatát már tizenhétszer leszavazta, amivel nyilvánvalóvá tette, hogy már minden értéket megtagadott, amely mentén politizálni kezdett.
A politikus kérdésre válaszolva, a migráció kérdésének az EP-választási kampány középpontba állításáról elmondta: a témát a kormánypártok eddig hatalomtechnikai eszközként használták, a cél azonban az lenne, hogy érdemi viták folyjanak az egyébként óriási krízisről. Hozzátette: egyelőre az európai politikai elit sem akart szembenézni a problémával. Kifejtette: ökopolitikai alapról kezelnék a kérdést, fókuszba helyezve a klímaváltozás, a vízhiány, a mezőgazdasági termelés beszűkülésének vagy a geopolitikai érdekek által kreált háborúknak a kérdését.
Az EP-választás mögött kevésbé merül fel az együttműködés kérdése – mondta –, az önkormányzati választás azonban olyan lehetőséget teremt, amelyen valódi alternatívát nyújthatnak a 21. századi pártok a kormánypártokkal és a – megfogalmazása szerint – szintén a nemzeti együttműködés rendszerének részét képező MSZP-vel és DK-val szemben. A Jobbik és az LMP eddig is természetes szövetségesek voltak a vidéki önkormányzatokban - fogalmazott, és lehetőséget látott közös jelöltek állítására egy vidéki választáson. Sok átfedés van a két párt gondolkodásában - mondta.
Arra a kérdésre, hogy miután Szél Bernadett lemondott társelnököt az együttműködésért marasztalták el, neki van-e felhatalmazása arra, hogy most felvesse az együttműködést más pártokkal, Keresztes László Lóránt azt felelte: kérdések felvetésére és politikai döntések előkészítésére joga van. „Szándékot megfogalmazni egy lehetséges együttműködésre és együttműködni egy kongresszusi határozattal szemben nem ugyanaz” – tette hozzá.
A Sallai R. Benedek korábbi LMP-s képviselő és elnökségi titkár által a belső nyilvánosságnak írt, ám kiszivárgott, a pártot élesen bíráló levelét a társelnök nem kommentálta. Annyit mondott: Sallai R. Benedeket is minősíti, hogyan ír arról a közösségről, amely őt országgyűlési képviselővé emelte. Véleményszabadság van, belső fórumokon mindenki bírálhat – mondta, kijelentette ugyanakkor, hogy meg akarják teremteni belső kommunikációs felületeik biztonságát. A tisztújításról annyit közölt: kongresszust hatvan napon belül kell összehívni, frakcióvezetőt pedig várhatóan szeptember 15-éig választanak.
(MTI)